Roztoči jsou okem neviditelní a patří do skupiny členovců. Jsou podobní pavoukům a klíšťatům. Pro alergiiky jsou nejnebezpečnější roztoči ti, které najdeme v domácím prostředí a které nazýváme roztoči bytového prachu.
Postel jako ideální místo
Až 80 % rotočových alergenů pochází z vaší postele, proč tomu tak je?
- roztoči se živí šupinkami z naší kůže
- vysoká vlhkost a teplota lůžka během spánku (díky dýchání a odpařování tekutin z těla)
- nepřítomnost slunečního světla
- na lůžku se vytváří speciální mikroklima pro růst a šíření roztočů
Co způsobují alergie na roztoče?
Výměšky roztočů mohou způsobit chronický zánět dýchacích cest, který vede až ke vzniku průduškového astmatu. Alergie na rotoče je také nejčastější příčinou vzniku alergického astmatu, stejně tak jejich vdechívání může samotný průběh astmatu výrazně zhoršit. Dalším závažným onemocněním, na které mají roztoči vliv je například o chronický atopický ekzém.
VÍTE, ŽE… Na roztoče vyzrajete i vhodným výběrem lůžkovin. V naší nabídce najdete polštáře, přikrývky a podložky, které jsou plněné dutým silanizovaným vláknem. Můžete je prát až na 95 °C!
Jak s zatočit s roztoči
Nejrozšířenějším mýtem je, že se roztočů zbavíte pouhým vyluxováním matrace. Běžný vysavač nemá dostatečnou sílu, a tak by se matrace měla měnit nejméně jednou za sedm let. Ideální je používat polštáře a přikrývky z dutého vlákna, které ale musíte pravidelně prát na vysokou teplotu. Povlčení by se mělo alespoň jednou za čtrnáct dní převlékat. Důležité je také dostatečné větrání, suché prostředí roztočům nevyhovuje.
TIP: Za kvalitním spánkem stojí i důsledná hygiena lůžka
Více informací o roztočích: stopalergii.cz/alergie-na-roztoce