Na současném trhu se zavinovačkami najdete několik typů produktů, jejichž cílem je ovinout novorozence či kojence. Nejčastěji se dělí na klasické zavinovačky a rychlozavinovačky. Oba typy zavinovaček jsme z různých důvodů začali vyrábět a prodáváme je výhradně v e-shopu www.prikryvky.cz.
Váháte, zda zavinovat, či nikoli? Vlastní zkušenosti jsme shrnuli do článku Je zavinování přežitek, moderní trend?.
1. Ověřená klasika se zavázkami
Klasické zavinovačky neboli povijany (podle kanýrovatých ozdob) známe už z dob našich babiček. Dříve byly hlavně z bílého plátna, v současnosti jsou šité i z jiných látek různých barev a vzorů. Stará dobrá „klasika“ se skládá z textilního povlaku, který může být zdoben kanýrky, výšivkami nebo být jen jednoduchý bez ozdob. Povlak se vyplňuje vložkou vycpanou peřím nebo umělým silanizovaným vláknem, což je speciálně upravené duté vlákno. Zavinovačka má 2–4 tkalouny, které dokážou pevně, ale zároveň šetrně utáhnout povijan těsně k tělu miminka.
2. Jednoduchá manipulace se suchými zipy
Zavinovačka na suché zipy neboli rychlozavinovačka je oblíbená zejména pro snadné a rychlé omotání miminka. Její další výhodou je rozložitelnost do měkké peřinky, která může děťátku posloužit jako příjemná měkká podložka, nebo lehká přikrývka. Vyrábí se z atestovaných materiálů vhodných i pro ty nejmenší děti. Příjemnou měkkou výplň tvoří duté silanizované vlákno. Zavinky se dobře udržují a lze je prát v pračce. Rychlozavinovačky ocení hlavně klidná miminka, která nepotřebují pevně fixovat ruce a nemají tendenci se ze zavinky vymanit. Pokud v rychlozavinovačce neovážete ruce miminka například plenou, tak je může snadno vyndat.
3. Nabízíme kompromis: tkanice na rychlozavinovačce
Některé maminky mají ze suchého zipu obavy. Mají strach z brzkého ošoupání, nebo nechtěného škrábnutí miminka. Pro ně jsme ušili zavinku ve tvaru rychlozavinovačky, avšak místo suchých zipů má tkanice jako mají klasické povijany. Rychlozavinku s tkanicemi můžeme vyrobit na přání z jakékoli zavinovačky v naší nabídce.
V jakém období využijete zavinovačku?
Zavinování má smysl u novorozenců a kojenců zhruba do 4–6 měsíců. Nutností jsou u nedonošených dětí, kterým prostředí pevného ovinutí kusu látky kolem těla navozuje pocit, že jsou ještě v matčině těle. Konec zavinutí nastává poté, co dítě s přibývajícími měsíci takzvaně „pobírá rozum“ a je mrštnější. Pak ho v ovázané peřince těžko udržíte. Jak miminko objevuje svět, potřebuje k tomu i ruce a nožky. To je přibližně kolem 3. měsíce. Mezi 4. a 6. měsícem se začne snažit o otočení ze zad na bříško a tehdy už se zavinovačka stává zbytečná. V této době už je dítě tak velké, že už se do ní nevejde. V tomto období některé maminky nahrazují zavinku na dobu spánku takzvaným spacím pytlem.
Slyšeli jste o Moozorově objímacím reflexu?
Novorozenci se zavinují i s ručičkami, aby se zabránilo jejich nekoordinovanému pohybu. Jedná se o tzv. Moorův objímací reflex. Miminko při něm prudce rozhodí rukama do stran a pokrčí nohy kyčlích, poté přitáhne končetiny k bříšku, jako by objímalo. Tento dynamický reflexivní pohyb dítě často v noci probudí. Dítě v zavinovačce má proto daleko klidnější a delší spánek.
zdroj: www.zena.centrum.cz