Co je zavinovačka, zavinka, povijan či peřinka? Názvů jsme našli mnoho, stejně tak žen, které své děti po porodu zavinují do ochranného obalu, aby jim bylo teplo a cítily se jako v mateřském lůně. Existuje mnoho typů, střihů, materiálů i výplní, které dítěti navozují příjemný pocit. Je to speciálně ušitý kus textilie, která se různými způsoby omotává kolem miminka. Nejčastějším zafixováním na dítěti je suchý zip, nebo tkanice.
Každé dítě je jiné, proto se to ne každému bude líbit. Způsob zavinutí a využití zavinky je individuální proces, který na vašem děťátku nejprve vyzkoušejte. Pokud najdete vhodný způsob zavinutí, přinese vám zavinka velkou službu – miminko bude lépe spát, i v kočárku nebo kolébce, bude klidnější a bude se cítit v bezpečí.
3x PRO zavinování: Co dětem zavinka přináší?
1. teplo a ochranu před vnějšími vlivy
Zavinky se vyrábějí z různých atestovaných materiálů vhodných pro děti. I ten nejtenčí materiál miminku zaručuje další vrstvu oblečení navíc, která ho zahřeje a ochrání před prochladnutím. Nevyhrne se ani nerozvine. Můžete tak předcházet třeba nepříjemnému zánětu ledvin a dalším onemocněním. Nepodceňujte zavinování ani v letních měsících, na druhou stranu hlídejte, zda se vaše dítě nepotí nebo se nepřehřívá.
2. pocit bezpečí
Zavinovačka uvede vaše děťátko opět do stavu, kdy bylo v matčině lůně. Umožněte mu spokojeně se zachumlat do peřinky, ze které se jen tak nevymaní. Nebojte se uvázat miminko do „uzlíčku“. Uvidíte, že mu to prospěje. Naopak rozevláté ruce a nohy ho ruší při spánku a mohou způsobovat i jeho neklid, nespavost a nesnesitelný pláč. Na teplý stísněný prostor jsou děťátka zvyklá. Obzvláště u dráždivých dětí oceníte pevnější zavinutí.
3. snazší manipulaci a polohování
Zejména u maminek, které mají první dítě, je vhodné používat zavinovačku. Miminko pak mají dobře zpevněné. S malým uzlíčkem, který se divoce nezmítá, si je i nezkušená žena jistější, že mu neublíží. Při polohování v postýlce se zavinuté dítě dobře uloží například na bok, nebo pohodlně na záda. Zavinování oceňují ženy i při kojení, zejména než si osvojí správnou techniku kojení. Některé kombinují zavinovačku s kojicím polštářem.
Námitky proti zavinování
Vedle souhlasných a léty prověřených zkušeností se zavinováním stojí ale i nesouhlasné názory. Mluví hlavně o omezení motorického vývoje a nepřirozeném rovnání nožiček. Pro správný vývoj kyčlí u miminek je důležité, aby byly nohy lehce pokrčené. Někteří pediatři se zase obávají o krevní oběh, který dostává příliš pevným zavinutím zátěž. Některé maminky zastávají názor, že nechtějí svému dítěti dělat svěrací kazajku, a preferují volnost.
Jak na správné zavinování?
Nejlepším řešením je vyzkoušet, jak právě to vaše miminko bude reagovat na zavinutí. Stejně tak vám naznačí také to, jak pevně zavinout. Kyčle ohlídáte tak, že nohy nesvážete tak těsně, a dítě tak bude mít volnost pohybu i v peřince. Stejně tak krevní oběh nebude trpět, když dítě zejména v klasických zavinovačkách nebudete trápit extra pevným ovázáním.
O správný motorický vývoj se nemusíte bát, když nebudete miminko držet v povijánku celý den. Dobrým řešením jsou také takzvané rychlozavinovačky, které nestáhnou miminko tak pevně a dají se rozložit jako deka či peřinka. A jak je to s tou „svěrací kazajkou“? Vážně zavinuté děti trpí? Zkuste to, možná budete překvapeny, jak se miminko utiší, když mu stáhnete ruce k tělu a zavinete ho do teplé a měkké zavinovačky.